Якщо родич помер на тимчасово окупованій території під час війни, потрібно встановити факт смерті.
Державна реєстрація факту смерті проводиться органами ДРАЦС на підставі рішення суду, повідомляє Міністерство юстиції України.
У Мін’юсті розповіли, хто може написати заяву, хто видає свідоцтво про смерть і як отримати цей документ.
Що робити, якщо родич помер в окупації?
✅ Необхідно подати заяву про встановлення факту смерті.
✅ Це можуть зробити члени сім’ї померлого, їхні представники або інші зацікавлені особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).
✅ Заяву можна подати до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
✅ Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або надсилається судом до органу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті.
“Така категорія справ розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, а ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню”, – кажуть у Мін’юсті.
✅ Заявники у справах за заявами про встановлення факту смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом/тимчасовою окупацією, звільняються від сплати судового збору.
Хто може видати свідоцтво про смерть?
❗️ Працiвникам закладiв охорони здоров’я дозволяється видавати лiкарськi свiдоцтва про смерть та проводити видачу/захоронення тiл без направлення на судмедекспертизу за однієї умови: медик має оглянути труп на місці та встановити відсутність ознак насильницької cмepтi (або надати медичну документацію, яка це підтверджує).
❗️ Також лікарі мають проводити огляд трупа лише за умови відсутності загроз життю та здоров’ю таких лікарів.
❗️ Заклади охорони здоров’я видають лікарські свідоцтва про смерть за територіальним принципом.
❗️ Якщо людина помирає не у лікарні, лікарське свідоцтво про смерть видається за територіальним принципом, і про це повідомляють Національну поліцію України.
❗️ Якщо у померлого є ознаки вогнепальної, вибухової, опікової, хімічної, радіаційної або іншої травми, як результату бойових дій, лікарське свідоцтво про смерть видає лікар-судмедексперт на підставі зовнішнього огляду. При цьому не важливо, є померлий військовим або цивільним.