За часів Стародавнього Києва річка Либідь була однією з природних чистих річок. На жаль, зараз вона такою не є. У 2023 році ми можемо спостерігати, наскільки забруднена ця водойма.
На сторінці “Спрага. У Києві цікаво” у Facebook показали, як виглядала річка у 1950-і роки.
Як виглядала річка Либідь 73 роки тому
“Річка Либідь у 50-ті. Фото зроблено в районі цирку”, – сказано в повідомленні.
На фотографії ви можете побачити, якою була ця річка в ті роки.
Так виглядала річка Либідь 73 роки тому (фото:facebook.com/spraga.info)
Історія річки Либідь
У давнину Либідь була однією з найпрозоріших річок столиці. Є історичні дані, що про цей притік Дніпра писали ще 968 року.
Зазначається, що річку назвали на честь творця столиці. Зокрема, сестри Щека, Хорива та Кия – Либідь.
Річка Либідь за даними різних джерел бере свій початок в озері в парку “Відрадний”, хоча, найімовірніше, її джерелами є джерела, а сьогодні каналізаційний колектор зливової каналізації на перехресті вулиць Радищева та Світлогірської поблизу бульвару Вацлава Гавела.
У давнину це була судноплавна річка, потім вона поступово міліла, а русло її зменшувалося. Процес поглиблення русла річки під землю розпочався ще за царських часів, першою ділянкою був район червоного корпусу Університету Шевченка, а 1934 року річка практично повністю опустилася під землю.
Цікавий той факт, що вона практично не замерзає, це обумовлено її підземною частиною та зливою теплих вод. Сьогодні довжина річки – майже 17 кілометрів, з яких лише 380 метрів знаходяться у своєму природному руслі, решта річки опущена у підземні та наземні бетонні колектори.
Так виглядала річка під час забруднення (фото: kyiv.name)
На жаль, річка вже неодноразово забарвлювалася в отруйно-зелений колір, а також помаранчевий колір. Це пов’язано з витоками в теплових мережах.